Oto kilka sprawdzonych propozycji na zabawy z maluchem. Poniższe zabawy są twórcze, pobudzają pamięć oraz wyobraźnię dziecka.
Każdy rodzić może dobrać cos odpowiedniego dla wieku swojej pociechy.
Miłej zabawy!
Zabawa w teatr
Zbuduj stelaż z kurtyną (np. kij od miotły położony na oparciach dwóch krzeseł, na to zarzuć kawałek materiału w roli kurtyny). W roli aktorów wystąpią lale i misie. Możesz z dzieckiem poprzebierać zabawki robiąc im stroje z gazet lub z bibuły. Wymyślcie razem scenariusz lub odegrajcie ulubiona bajkę dziecka.
Pantomima
lub inaczej nazywane: kalambury.
Przedstawiasz tylko za pomocą ruchów ciała jakieś zwierzę, przedmiot, bądź zawód (wcześniej uzgadniacie kategorię), a następnie dziecko próbuje zgadać co przedstawiasz.
Później zmiana – dziecko przedstawia zagadkę, a rodzic zgaduje.
Zagadki
Zadajecie sobie nawzajem zagadki. Gdy dziecko jest małe 2-3 latka, wówczas tylko ty zadawaj zagadki, a dziecko będzie zgadywać np. „co ma 4 łapy i szczeka?” Starsze dzieci mogą już same wymyślać zagadki.
Robienie kanapek
Mama kroi warzywa, wędlinę, sery. Dziecko z tak przygotowanych produktów przygotowuje wesołe kanapki, na których mogą pojawić się buzie, zwierzątka, kwiatki itp. Następnie dumny maluch zaprasza całą rodzinę na kolację.
Powiedz co schowałem.
Rodzic siedząc wygodnie w fotelu ma przed sobą kilka przedmiotów (ich ilość zależy od wieku dziecka). Prosimy dziecko by nazwało każdy przedmiot i starało się zapamiętać co widzi. Następnie dziecko wychodzi lub się obraca, a rodzic chowa jeden z przedmiotów. Zadaniem dziecka jest zgadnięcie czego brakuje. Zabawa rozwija pamięć.
Książka dla trzech zmysłów
Dziecko otrzymuje koszulkę foliową. Do koszulki wkłada karton A4 aby usztywnić pracę. Następnie do koszulki wkłada przedmioty w różnych kolorach, o zróżnicowanych fakturach i dźwiękach. Mogą to być skrawki materiału, kulki papieru, muszelki, guziki, koraliki, kawałek szeleszczącego celofanu czy reklamówki, brzęczące kapselki. Zaklejamy koszulkę taśmą klejącą, aby się dzieło nie rozsypało i tak powstała jedna strona książki dla trzech zmysłów : dotyku, wzroku i słuchu. Można tworzyć strony książki po ciekawych spacerach czy wycieczkach i umieszczać w książce ciekawe kamyczki, patyczki, piórka listki, bilety wstępów i wszystkie inne pamiątki z wyprawy.
Masa solna
Przepis:
* 1 szkl. soli
* 1 szkl. mąki
* ½ szkl. wody (mniej więcej)
Wsypujemy mąkę i sól do miski i dokładnie mieszamy. Powoli dolewamy wody i wyrabiamy ciasto aż masa uzyska zwartą i gładką konsystencję. Ulepione cudeńka suszymy np. na kaloryferach lub w piecyku w temp 75 stopni, przy uchylonych drzwiach. Po wysuszeniu wyroby można pomalować flamastrami lub farbami. Z masy solnej można wykonywać ozdoby choinkowe, biżuterię, odciski dłoni i stópek, figurki bohaterów z ulubionych bajek, a nawet serwis do herbaty dla lalek :)
Ciepło - zimno
Schowaj jakiś przedmiot. Dziecko ma za zadanie go znaleźć, a Ty nakieruj je na właściwy trop mówiąc ciepło gdy się zbliża do kryjówki lub zimno, gdy się od niej oddala.
Zabawa w smaki
Mama kroi na drobne kawałeczki różnego rodzaju jedzenie: owoce, warzywa, wędlinę, ciastka, czekoladę, serki itp.) Następnie dziecko z zawiązanymi oczami próbuje smakołyków i zgaduje co właśnie zjadło.
Bajkowe rysowanie
Puść dziecku bajkę -słuchowisko. Zadaniem dziecka będzie słuchanie bajki i w tym samym czasie narysowanie do niej ilustracji. Jest to zabawa pobudzająca wyobraźnię dziecka i stanowi miłą odmianę od oglądania kreskówek.
Wycinanki
Zbieramy stare gazety, gazetki hipermarketów też się nadadzą ;)
Następnie dziecko wycina obrazki, przykleja na kartce i układa z nich obrazek, historię bądź też cały komiks.
Domek
Dzieci zwykle uwielbiają tę zabawę. Wystarczy zbudować im domek – namiot np. z krzeseł i koca, a dziecko bardzo chętnie się w nim zadomowi. Mama wówczas ma chwilę dla siebie :)
Papierowy kwiatek
Potrzebny jest patyczek przyniesiony ze spaceru oraz wycinanki lub bibuła. Z ich pomocą dziecko wykonuje kolorowego kwiatka, który może później komuś wręczyć lub ozdobić swój pokój całym bukietem kwiatów.