Bezpieczna zabawa
Zwróć uwagę jak i czym bawi się Twoje dziecko, aby uniknąć niepotrzebnych łez.
-
Dzieciom poniżej 3 roku życia nie powinno dawać się zabawek zawierających małe elementy, które można oderwać. Ze względu na ryzyko zadławienia lub włożenia elementu do ucha lub nosa, lepiej maluchowi dać zabawkę oznaczoną „poniżej 3 roku życia” wówczas taka zabawka na pewno nie ma drobnych elementów.
-
Bezwzględnie wyrzucaj zepsute i popękane zabawki. Ostre krawędzie na pęknięciach i odrywające się elementy mogą być przyczyną niebezpiecznych skaleczeń.
-
Dbaj o czystość zabawek. Najlepsze zabawki to te, które łatwo da się umyć lub wyprać. Zabawki, których nie można zamoczyć warto przecierać chusteczkami antybakteryjnymi. O czystość zabawek należy dbać nie tylko w okresie niemowlęcym. Także zabawki kilkulatka wymagają utrzymywania czystości. Pamiętaj, że bakterie i wirusy mogą przenosić się także poprzez zabawki.
-
Dbaj o prawidłowe zabezpieczenie baterii w zabawce. Jest to bardzo ważne z tego względu, że połknięta bateria może wywołać silne poparzenia układu pokarmowego dziecka. Maluch nie może mieć dostępu do baterii. Zabawka, która taki dostęp umożliwia jest niebezpieczna i należy ją wyrzucić, bądź używać bez baterii.
-
Jeśli maluch ma dłuższe włosy uważaj na zabawki z napędem na koła. Kręcące się kołka mogą łatwo wkręcić włosy i spowodować ból, a także konieczność obcięcia włosów. Ucz malucha, by nie zbliżało autka z kręcącymi się kółkami do głowy by np. posłuchać jak działa silnik.
Warto raz na jakiś czas zrobić porządki w skarbach malucha i wyrzucić zniszczone zabawki, których nie da się naprawić.
Pozbądź się zabawek które:
-
mają pęknięciai złamania, a co za tym idzie ostre krawędzie
-
mają odrywające się małe elementy, a Twój maluch ma poniżej 3 roku życia.
-
plamią dłonie, farbują
-
kolorowa powierzchnia zabawki odpryskuje
-
z racji uszkodzeń umożliwiają dostęp do baterii
-
mają różnego rodzaju naloty jak rdza lub pleśń
|